Przyczyn zaburzeń widzenia jest wiele – od okulistycznych schorzeń, po pogorszenie widzenia na tle nerwowym czy w wyniku innych chorób ogólnoustrojowych. Na nasz wzrok mogą mieć wpływ także choroby tarczycy, takie jak niedoczynność tarczycy czy Hashimoto. Przyjrzyjmy się, jakie są objawy zaburzeń widzenia w wyniku danych schorzeń tarczycy oraz jak poprawić kondycję wzroku przy występujących chorobach tarczycy.
Najczęstsze schorzenia tarczycy oraz ich wpływ na wzrok
Wyróżniamy niedoczynność oraz nadczynność tarczycy. Niedoczynność tarczycy polega na niedostatecznej produkcji hormonów przez tarczycę, natomiast nadczynność na nadmiernej produkcji hormonów. Zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy mogą wpływać na zdrowie oczu i prowadzić do różnych problemów z ich funkcjonowaniem.
W przypadku nadczynności tarczycy często pojawiają się objawy takie jak wytrzeszcz oczu, podwójne widzenie, a także obrzęk i zaczerwienienie spojówek lub powiek.
Mogą wystąpić również specyficzne zmiany w obrębie powiek:
- retrakcja powiek z tzw. objawem Dalrymple’a, powodująca nadmierne otwarcie szpary ocznej i lekkie wysunięcie gałki ocznej do przodu,
- objaw Graefego, czyli opóźnione opadanie górnej powieki względem gałki ocznej przy patrzeniu w dół,
- objaw Kochera, czyli wytrzeszcz oczu.
Z kolei niedoczynność tarczycy może powodować takie dolegliwości, jak:
- obrzęk powiek,
- zespół suchego oka,
- swędzenie i pieczenie oczu,
- zaczerwienienie białek oczu,
- uczucie zmęczenia oczu.
Do okulistycznych objawów choroby Hashimoto należy suchość oczu, obrzęk powiek oraz podwójne widzenie.
Jak zapobiec zaburzeniom widzenia wynikającym z chorób tarczycy?
Wczesne rozpoznanie i regularne monitorowanie zaburzeń tarczycy ma ogromny wpływ na zapobieganie i leczenie problemów ze wzrokiem. Regularne badania krwi oraz wizyty u okulisty są niezbędne, aby w porę wykryć i wprowadzić odpowiednie metody leczenia okulistycznego związanego z chorobami tarczycy.